Baza wiedzy

07.09.2022|5:00 min. czytania

Streamingowy słownik wiedzy

Dziś już trudno nie spotkać się z pojęciami streamingu lub platform streamingowych. W końcu czym byłyby długie, jesienne wieczory bez oglądania filmów na HBO Max czy Netflixie? Jeśli jednak chciałbyś porządnie zgłębić temat strumieniowania, czyli udostępniania danych multimedialnych na serwer, z którym łączą się odbiorcy, to informujemy, że dobrze trafiłeś. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki (a treściwy!) słowniczek.

Delikatnie naginając zasadę, zaczniemy od tego, bez czego na starcie się nie obejdzie… Wyjaśnimy więc, czym tak właściwie jest streaming.

Otóż po pierwsze: będzie nim każdy rodzaj usługi dostarczającej nam treści audio bądź wideo – czyli Netflix, Player czy nawet Spotify. Po drugie zaś: będzie to także sposób, w jaki wysyłamy nasz webinar, szkolenie czy jeszcze inne wydarzenie do sieci – np. do Facebooka lub YouTube’a.

Okej, podstawy już mamy, więc przejdźmy do rzeczy…

A jak ATEM Software Control

Początek może brzmieć groźnie, ale wcale taki nie jest! ATEM Software Control to po prostu specjalne oprogramowanie, służące do zarządzania mikserami*. To właśnie ono umożliwia między innymi przełączanie kamer, tworzenie obrazu w obrazie, dodawanie grafik i przejść do streamu czy miksowanie dźwięków.

Co ważne – ATEM Software Control pozwala na uruchomienie kilku kopii, dzięki którym więcej niż jedna osoba może pracować nad danym programem. To niewątpliwie ułatwia „zabawę” każdemu, kto często ma styczność z różnego rodzaju większymi produkcjami.

*PS O tym, czym jest mikser, przeczytasz niżej!

C jak crosspostowanie

Crosspostowanie to z kolei niezwykle wygodna funkcja wprowadzona przez Facebooka. Dzięki niej możesz uruchomić transmisję live na kilku zarządzanych przez Ciebie profilach – i to jednocześnie! Nie trzeba go udostępniać, nie ma też konieczności ponownego przesyłania, a wszystko wygląda tak, jakby to dana strona prowadziła live… Genialne.

Funkcja crosspostowania szczególnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy za przygotowanie transmisji odpowiada kilka podmiotów.

F jak Facebook Live Producer // YouTube Live

Przyznajemy – tu nieco zabłądziliśmy z literkami alfabetu, ale mamy na to sensowne wyjaśnienie. Otóż zarówno Facebook, jak i YouTube – giganci Internetu i świata social mediów – oferują możliwość realizacji transmisji live. Co więcej, mają do tego dedykowane narzędzia: Live Producer (Facebook) oraz YouTube Live (YouTube).

Dzięki nim przeprowadzisz niezbyt skomplikowaną, prostą transmisję z wykorzystaniem kamery telefonu bądź komputera. Otrzymasz także adresy serwera i klucze transmisji, które umożliwią Ci też uruchomienie streamu przy użyciu zewnętrznych, bardziej rozbudowanych programów.

F również jak… Full HD i 4K

Jak pewnie wiesz, w dzisiejszych czasach obraz, który wysyłasz w świat, musi mieć odpowiednią jakość. Piksele od dłuższego czasu nie są w cenie. Obecnym standardem (wrzesień 2022), akceptowanym przez większość portali, jest właśnie full HD. Niemniej jednak o 4K robi się już coraz głośniej…

Niezależnie od formatu, w jakim chcesz nadawać, miej na uwadze fakt, że musi on być kompatybilny urządzeniami, z których korzystasz. Jeśli Twoja kamera nagrywa w jakości full HD, to streamowanie w 4K nie będzie miało żadnego sensu – tak czy siak nie osiągniesz pożądanej jakości.

group-of-young-business-people-working-together-on-a-project-ne

G jak gość zdalny

W dobie pandemii pojęcia pracy zdalnej i łączenia się ze sobą online na stałe zagościły w naszych słownikach. Nie mogłoby więc zabraknąć ich także w naszym!

Skupmy się jednak na terminie gościa zdalnego, który jest tu najbardziej adekwatny. Mówimy o nim w sytuacjach, gdy podczas transmisji live chcemy dodać rozmówcę bądź panelistę, łączącego się z innego miejsca na świecie.

Takiego gościa możesz dodać na wiele różnych sposobów, między innymi wykorzystując programy vMix Call czy nawet znany nam wszystkim Zoom.

K jak kable: HDMI, SDI i światłowód

O HDMI pewnie słyszałeś już nie raz. To nic innego jak kabel, umożliwiający przesyłanie sygnału audio i wideo z jednego urządzenia na drugie (czyli na przykład z laptopa do telewizora).

Podobnie zresztą jak SDI i światłowód, stosowane w profesjonalnych transmisjach live i telewizyjnych. Tym, co różni te dwa kable, jest sygnał – światłowód przesyła sygnał na bardzo duże dystanse, nie tracąc przy tym na jakości, co – jak już wiesz – jest niezwykle ważne.

K jak… klucz transmisji strumieniowej

Klucz transmisji strumieniowej jest świetnym sposobem na przekazanie naszemu komputerowi, gdzie ma wysłać streaming i jak się w to miejsce dostać. To trochę jak z dostępem do mieszkania. Klucz streamingowy ma postać ciągu cyfr i liter, które otwierają zamek, czyli w tym przypadku dostęp do konkretnego portalu, np. Facebooka, YouTube’a bądź Twitcha.

Wszystkie platformy generują własne klucze – tym z Facebooka nie dostaniesz się więc do YouTube’a. Za to jeśli udostępnisz go jakiejś osobie, nie będzie miała problemu z tym, żeby wysłać na Twój profil wideo o dowolnej treści. Dlatego z tymi kluczami trzeba obchodzić się dosyć ostrożnie!

M jak materiał z puszki

Możliwe, że rozmawiając z ekspertem od streamów, usłyszysz, że jakiś materiał zostanie „puszczony z puszki”. Oznacza to, że podczas transmisji live zostanie odtworzony już wcześniej przygotowany materiał wideo – czyli gotowe nagranie.

M jak mikser wizji

Mikser wizji to urządzenie lub program umożliwiające miksowanie obrazów oraz dźwięków z kilku źródeł – wszystko na żywo.

Miskerem programowym są np. OBS i vMix. Mikser hardware’owy to np. wspominany już ATEM Mini czy YOLO Box.

Nadawanie z offu

Jeśli usłyszysz z kolei, że podczas transmisji live lub telewizyjnej lektor lub prowadzący będzie „nadawał z offu”, nie stresuj się. Takie stwierdzenie oznacza jedynie to, że na streamie w obrazku zostanie puszczony materiał filmowy lub zdjęcia – z głosem dopowiadającego prowadzącego w tle. Nie będzie go widać, a jedynie słychać.

O jak OBS / /vMix

Jeżeli dobrnąłeś już do tego fragmentu, to z pewnością kojarzysz już pojęcia jak Open Broadcast Software oraz vMix. Zarówno jeden, jak i drugi są programami służącymi do streamowania. To dzięki nim do naszego streamu możemy dodawać różne elementy, takie jak: kamerę, zdjęcia, filmy czy muzykę, a potem wysłać to wszystko do sieci.

Jeśli chcesz, żeby podczas Twojej transmisji live pojawił się gość zdalny, przydadzą Ci się narzędzia (wtyczki do wyżej opisanych programów) jak vMix Call czy OBS Ninja. Różni je cena – vMix jest programem płatnym, OBS i jego wtyczki są zaś darmowe.

diverse-coworkers-working-together-in-boardroom-brainstorming

P jak Picture in Picture (PiP)

Picture in Picture (obraz w obrazie) jest jedną z możliwości pokazywania naszej transmisji w sieci. Polega na jednoczesnym umieszczeniu dwóch obrazów na ekranie – czyli np. ujęcia z kamery i prezentacji. Co ważne – wielkość obu okien może być dowolna.

Jeśli masz nowszy telewizor lub często oglądasz streamujących graczy, to pewnie doskonale znasz tę funkcję.

P jak przepustowość łącza

Przepustowość łącza do streamingu to bardzo ważne zagadnienie – to właśnie ona powie Ci, jaka jest maksymalna szybkość transmisji danych zapewniana przez dane łącze. Mowa tu więc o prędkości zarówno pobierania, jak i wysyłania.

Jeśli chcesz, by prowadzona przez Ciebie transmisja przebiegła bez zakłóceń, musisz zadbać o odpowiednio szybkie łącze (prędkość wysyłania danych). Najlepiej byłoby, gdyby nie było ono wolniejsze niż 6 Mb/s.

R jak… RTMP

Każda transmisja jest prowadzona za pośrednictwem serwera RTMP (Real-time Streaming Protocol) – protokołu utworzonego przez firmę Adobe w celu przesyłania w czasie rzeczywistym strumienia audio i wideo.

Mówiąc prościej: jest to miejsce, do którego wysyłamy nasz sygnał transmisji live. Akcja dzieje się pomiędzy koderem, czyli np. kamerą, a Facebookiem lub inną platformą docelową.

S jak serwer prywatny

Oprócz prowadzenia transmisji live na platformach, takich jak Facebook czy YouTube, możesz też zrealizować ją na prywatnym serwerze – polskim bądź zagranicznym. W jaki sposób? Odsyłając widza do własnego miejsca w sieci za pomocą konkretnego linku, który posiadasz.

S również jak… serwer zapasowy

Gdy realizujemy wydarzenie na platformie, domyślnie robimy to na serwerze głównym. A jak wiadomo, w dzisiejszych czasach backup to istny must-have! To on pozwoli Ci utrzymać ciągłość transmisji w sytuacji, gdy główna maszyna streamingowa (lub internet) odmówią posłuszeństwa.

Pamiętaj o tym, by kopię transmisji wysyłać z innego komputera; ba, najlepiej będzie robić to nawet na innym internecie.

S jak setka

To nie to, o czym myślisz! Setka jest pojęciem filmowym, telewizyjnym i streamingowym, a polega na ustawieniu kadru w taki sposób, by widać było tylko wypowiadająca się w danej chwili osobę. Z reguły jest więc dość bliski kadr, wprost portretowy.

4

S jak synchronizacja dźwięku

Tym, na co koniecznie musisz uważać podczas prowadzenia transmisji, jest synchronizacja dźwięku. Co prawda, sytuacje, kiedy obraz nie współgra z audio – ruch warg nie zgadza się z tym, co słyszymy – nie zdarzają się często, ale mogą mieć miejsce. A chyba każdy z nas jest świadomy tego, jak bardzo jest to irytujące.

T jak trwały klucz transmisji

Jak sama nazwa wskazuje, trwały klucz transmisji live umożliwi Ci posiadanie jednego, niezmiennego klucza, którym będziesz nadawać na Facebook lub YouTube. W sytuacji, gdy organizujesz live’u na tym samym profilu lub stronie, jest to całkiem przydatna opcja.

U jak upload łącza

Z pewnością jest to jedna z informacji, której będziesz potrzebować przez rozpoczęciem live’a. Wspominaliśmy Ci już o tym, że każde łącze internetowe ma jakąś prędkość odbierania oraz wysyłania danych. Chcąc, by transmisja przebiegła bez zakłóceń, musisz kontrolować właśnie tę drugą, czyli upload.

Prędkość wysyłania danych sprawdzisz tutaj.

W jak webinar

Webinar jest jedną z form prowadzenia transmisji live – a w zasadzie nie tyle samej transmisji, co swego rodzaju szkolenia na żywo w wersji online. Samo słowo webinar oznacza prowadzenie szkolenia lub kursu za pośrednictwem streamingu.

Do realizacji tego typu przedsięwzięć najlepiej sprawdzą się platformy webinarowe, takie jak: ClickMeeting, WebinarJam czy Zoom. Dzięki nim z łatwością spersonalizujesz swoje szkolenie, stworzysz formularz zapisu, udostępnisz w wielu miejscach jednocześnie, a także dostaniesz nagranie, które później będziesz mógł puścić dalej w świat.

W jak wydarzenie hybrydowe

Niewątpliwie doskonale znane Ci pojęcie – zwłaszcza po czasach pandemii. Wydarzenie hybrydowe to nic innego jak jednoczesne prowadzenie imprezy stacjonarnej i w formie online, umożliwiającej nieobecnym gościom śledzenie przebiegu eventu w sieci.

Z jak zmienny klucz transmisji

Na zakończenie znów łatwizna, czyli zmienny klucz transmisji, który – w odróżnieniu od swojego trwałego poprzednika – musi zostać pobrany z Facebooka czy YouTube’a każdorazowo przez daną transmisją.


__________
I to już chyba wszystko – przynajmniej na razie! Podstawy już znasz, więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci braku zakłóceń i szybkiego, stabilnego łącza. Klucze w ruch i… powodzenia!

Czytaj także