Baza wiedzy

06.10.2022|3:00 min. czytania

3 rzeczy, o których musisz pamiętać przy wydarzeniach online

Pracujesz w branży, gdzie spotkania zdalne to już swego rodzaju chleb powszedni? Przeprowadzasz szkolenia w formie online? A może bierzesz gościnny udział w wydarzeniach, takich jak konferencje czy webinary? Chcąc zadbać o to, byś został dobrze odebrany, a Twoje wydarzenie przebiegło zgodnie z założeniami, powinieneś przyswoić sobie kilka – oczywistych lub nie – informacji. Jakich?

Dla jednych wygoda i komfort, dla innych – dodatkowy stres związany z najróżniejszymi czynnikami. Właśnie tym dla wielu są spotkania zdalne, które z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej popularne. Jeśli Ty również masz (lub dopiero będziesz miał) z nimi do czynienia, sprawdź, jak szybko i sprawnie się do nich przygotować – tak, by uniknąć wszelkich „niepożądanych zdarzeń”.

Odpowiedni program i sprzęt

Komputer działa i jest podłączony do ładowania? Super, mamy to! Tylko pamiętaj, że to jeszcze nie wszystko… 😉

Kluczem do sukcesu – tego technicznego, bo o merytoryce dziś nie wspominamy – jest dobór odpowiedniego programu do przeprowadzenia spotkania. Nie porywaj się z motyką na słońce, szukając wymyślnych narzędzi, o których dotychczas nawet jeszcze nie słyszałeś. Postaw na sprawdzone rozwiązania, a jeśli takich nie masz – poświęć godzinę dzień czy dwa przed spotkaniem, żeby „ogarnąć” wszystko to, co oferuje Ci dany program czy aplikacja.

Jeżeli dawno tego nie robiłeś, koniecznie sprawdź, czy Twój mikrofon i kamera wciąż działają tak, jak powinny. W dzisiejszych czasach jakość full HD to już standard, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie wierzysz? Spójrz chociażby na treści foto czy wideo publikowane w social mediach. Dbając o przyjemny w odbiorze wysokiej jakości obraz i dźwięk, stwarzasz wrażenie eksperckości i profesjonalizmu, wpływając tym samym na komfort Twoich odbiorców. Jeśli zaś to, co widzisz lub słyszysz podczas testów, Ci nie odpowiada – zainwestuj w oddzielny, dedykowany sprzęt.

Protip: nie sprawdzaj kamery w domowych warunkach przy wieczornym, często żółtym świetle. Testuj ją w świetle naturalnym… lub zaopatrz się w profesjonalne lampy do nagrań czy zdjęć.

person-using-a-laptop-computer

Stabilne połączenie internetowe

„Przepraszam, słychać mnie? Oj, coś się zacięło!” – pamiętaj, tego unikamy. Jeśli chcesz wypaść profesjonalnie, nie marnując przy tym czasu swojego i innych, zadbaj o szybkie i stabilne połączenie – najlepiej takie, które nie będzie wolniejsze niż 6 Mb/s (jest to minimalna przepustowość, która umożliwia zdalne połączenie, o czym przeczytasz też w naszym Streamingowym słowniku wiedzy).

To w dużej mierze od niego zależy bowiem to, czy przeprowadzisz spotkanie bez zakłóceń oraz jaka będzie jego jakość. W przypadku gdy połączenie internetowe będzie słabe, niestety nawet najlepszy sprzęt Ci nie pomoże.

Komfort – Twój oraz innych

Jak to mówią: trochę techniki i człowiek się gubi. A jak się zgubi, to mamy właśnie takie sytuacje, jak te opisane powyżej.

Jeśli jednak weźmiesz już sobie do serca nasze techniczne wskazówki, a mimo to coś pójdzie nie po Twojej myśli – nie załamuj się! I nie panikuj. Pamiętaj, uśmiech potrafi zdziałać cuda, a już na pewno doskonale maskuje stres. Zażartuj więc, zaśmiej się, przywdziej na siebie maskę spokoju, którą z pewnością „podłapią” też inni.

Jak wiemy, poziom stresu niweluje także poczucie dobrego przygotowania. Dlatego też przed spotkaniem zdalnym sprawdź, czy wiedzą o nim wszyscy domownicy – zwłaszcza dzieci, koty, psy, zdenerwowana żona lub mąż… Upewnij się także, że w tle, widocznym w kamerze, nie ma zbyt wielu przedmiotów, które mogłyby stwarzać wrażenie bałaganu.

Przynieś też sobie szklankę wody i coś do notowania. Stukanie w klawiaturę podczas spotkania rozprasza i dekoncentruje, dlatego też sięganie do starych metod (kartka i długopis) to w wielu przypadkach najlepsze możliwe rozwiązanie.

Powodzenia!

Czytaj także